DODDS Pacific sports schedule 2013

Education
From Stripes.com

DODDS Pacific sports schedule 2013

by: n/a | .
Stars and Stripes | .
published: February 07, 2013

Support your team and check out a game! Here's what's happening at your school.  (This was updated Feb. 7)

Basketball

Boys


Thursday, Feb. 7
Kokugakuin-Kugayama at American School In Japan, 6 p.m.

Thursday, Feb. 7-Saturday, Feb. 9
DODDS Japan tournament at Robert D. Edgren

Friday, Feb. 8
Kadena at Kubasaki

Friday, Feb. 8-Saturday, Feb. 9
Fred Sava Memorial Invitational Tournament at St. Mary’s International

Saturday, Feb. 9
Rikkyo Niisz/St. Pauls at American School In Japan, 3:30 p.m.

Tuesday, Feb. 12
Yokota at American School In Japan, 5:30 p.m.
Yokohama International at St. Mary’s International, 5:30 p.m.
Christian Academy Japan at Nile C. Kinnick, 5:30 p.m.
Zion Christian Academy at Kadena

Thursday, Feb. 14
St. Mary’s International at Christian Academy Japan, 5:30 p.m.

Friday, Feb. 15
Zama American at American School In Japan, 5:30 p.m.
Nile C. Kinnick at Yokota, 5:30 p.m.
Postseason

Friday, Feb. 15-Saturday, Feb. 16
Korean-American Interscholastic Activities Conference Five-Cities Division basketball tournaments at Taejon Christian School Internationa.

Feb. 18-20
Far East Division II boys championships at Camp Zama, Japan

Feb. 18-21
Far East Division I boys championships at Camp Foster, Marine Corps Air Station Futenma, Okinawa

Girls

Thursday, Feb. 7-Saturday, Feb. 9
DODDS Japan tournament at Robert D. Edgren

Friday, Feb. 8
Kadena at Kubasaki, 5 p.m.

Monday, Feb. 11
Nile C. Kinnick at Seisen International, 5:30 p.m.

Tuesday, Feb. 12
Yokota at American School In Japan, 5:30 p.m.

Wednesday, Feb. 13
Zama American at Seisen International, 5:30 p.m.
Christian Academy Japan at Nile C. Kinnick, 5:30 p.m.

Friday, Feb. 15
Yokota at International School of the Sacred Heart, 5:30 p.m.

Postseason

Friday, Feb 7
Guam Quarterfinals
(matches begin at 6 p.m.)
Match 1—Fourth-place Gadao vs. first-place Taga
Match 2—Third-place Taga vs. second-place Gadao
Match 3—Third-place Gadao vs. second-place Taga
Match 4—Fourth-place Taga vs. first-place Gadao

Tuesday, Feb. 11
Semifinals
Match 5—Match 1 winner vs. Match 2 winner, 5:30 p.m.
Match 6—Match 3 winner vs. Match 4 winner, 7 p.m.

Friday, Feb. 14
Third-place match
Match 7—Match 5 loser vs. Match 6 loser, 5:30 p.m.
Championship
Match 8—Match 5 winner vs. Match 6 winner, 7 p.m.

Friday, Feb. 15-Saturday, Feb. 16
Korean-American Interscholastic Activities Conference Five-Cities Division basketball tournaments at Taejon Christian School Internationa.

Feb. 18-20
Far East Division II girls championships at Misawa Air Base, Japan

Feb. 18-21
Far East Division I girls championships at Yokota Air Base, Japan

Wrestling

(Boys and girls have separate teams in Guam)

Saturday, Feb. 9
Daegu and Seoul American at Osan American

Postseason

Friday, Feb. 1-Saturday, Feb. 2
Rumble on the Rock Tournament at Kubasaki, dual-meet and freestyle

Saturday, Feb. 9
Kanto Plain Association of Secondary Schools wrestling finals at Yokota, 9 a.m.

Feb. 19-21
Far East championships at Yokosuka Naval Base, Japan.

Tags: Education
Related Content: No related content is available